Vývoj pandemie koronaviru COVID-19 v ČR

1. března 2020 byly v ČR potvrzeny první tři pozitivní případy nákazy novým koronavirem COVID-19 (neboli SARS-CoV-2, případně 2019-nCoV). Tento virus pochází z čínského města Wu-Chan z provincie Chu-pej, kde se objevil v prosinci 2019 a za jeho ohnisko je s největší pravděpodobností považován místní velkoobchodní trh s mořskými plody (avšak doposud nebyl vyloučen ani laboratorní původ).

Vzhledem k rostoucímu počtu nakažených po celém světě, vyhlásila dne 11. 3. 2020 Světová zdravotnická organizace (WHO) pandemii. Do Česka se nákaza dostala z Itálie, která je považována za největší epicentrum nákazy v Evropě. V průběhu března 2020 bylo ve všech zemích EU přijato nespočet opatření a Česká republika patří k zemím, kde jsou použitá opatření (zakázy, karantény, omezení, …) velice striktní a přísná s příslibem útlumu nárustu počtu nakažených a zpomalení šíření této epidemie. Vzhledem k vládním opatřením budou nejspíše velmi omezené i letošní velikonoční svátky.

Kalendářní průběh COVID-19 v ČR

Následující graf ukazuje postupný vývoj koronaviru v České republice. Na ose X je počet osob a na ose Y jsou jednotlivé kalendářní dny počínaje od začátku března 2020. Červeně je vyznačena křivka počtu nakažených a zelená je křivka počtu uzdravených osob.

Počet nakažených COVID-19 v ČR
Počet nakažených COVID-19 v ČR, Grafika: Jan Beránek / CC BY-SA

Výskyt potvrzených případů v ČR

1−9 potvrzených případů
 10−99 potvrzených případů
 100−999 potvrzených případů
Mapa výskytu COVID-19 v ČR Grafika:
Mapa výskytu COVID-19 v ČR, Grafika: Robins7 / CC BY-SA

Koronavirus – příznaky

Mezi hlavní příznaky COVID-19 patří: horečka, únava, suchý kašel a dušnost.

Důležité informace, kontakty a odkazy

Seznam důležitých telefonních čísel a kontaktů naleznete na stránkách ministerstva zdravotnictví zde. V souvislosti s koronavirem a pro odlehčení tísňových telefonních linek byla zřízena speciální linka 1212, na které vám budou poskytnuty veškeré potřebné informace v souvislosti s koronavirem COVID-19. Více informací o této lince zde.

 

Další potřebné odkazy:
  • Internetové stránky Ministerstva zdravotnictví ČR věnované koronaviru – ZDE
  • Internetové stránky Ministerstva vnitra ČR věnované koronaviru – ZDE
  • Celosvětové statistiky nákazy – tabulky a grafy ZDE, nebo ZDE

Přejeme Vám pevné zdraví.

4.8 (95%) 4 hlasů

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *