Zahradnický kalendář – co kdy sázet?

Každý, kdo má svůj skleník, pařeniště, fóliovník nebo jen malou zahrádku s pár záhony, každoročně řeší, kdy je vhodně sázet ten či onen druh zeleniny, bylinek nebo dřevin. Proto vám přinášíme základní ucelený přehled pro každého zahrádkáře, kde naleznete u každého měsíce roku seznam doporučených výsevů a zahradních akcí, které se k němu vážou.

Kalendář zahrádkáře - kalendar365.cz

Kalendář zahrádkáře

Leden

V lednu je v našich podmínkách ještě velká zima a tak se toho sázet příliš nedá. Pokud máte vyhřívaný skleník, můžete například vysévat ředkvičky (rychlé odrůdy), ale jinak toho příliš vymyslet nelze. Ideální je tento čas využít pro případné opravy, čistění nebo utěsnění skleníků a lze v tomto období také mulčovat.

Únor

Lze předpěstovat sazeničky pro časnou sklizeň (např. ranný salát, celer, paprika, lilek, rajčata, petrželka, cibule, brokolice) a případně se dají naklíčit brambory (světlé místo, 10 až 15°C). Venku na zahradě ještě nic samozřejmě sázet ještě nelze. Do vašich skleníků již můžete navézt nový hnůj, obdělat a připravit půdu.

Březen

V březnu je pro sazenice nutné udržovat bezmrazé prostředí ve vašem skleníku. Není-li vytápěný, lze použít například netkanou textilii pro zakrytí. Do pařeniště lze bez problémů vysévat ředkvičky, mrkev, celer, petržel, fenykl, bazalku, kedlubny, hlávkový salát (nejlépe předpěstovaný). Ve skleníku při vysokých teplotách lze sázet rajčata, papriky, lilek a letničky. Sázet ven lze již cibuli i česnek a v druhé polovině března lze na venkovní záhony zasít i mrkev, ředkve, petržel, raný salát, kopr, hrách (to vše je dobré přikrýt bílou netkankou). V březnu se také sázejí ovocné stromy a keře. Broskve, nektarinky i meruňky je dokonce lepší sázet v březnu nežli až pak na podzim. Na konci března lze vysadit vinnou révu.

Duben

Ve skleníku se vesele vysévá paprika, rajčata, okurka, cuketa, fazole a veškeré bylinky. Při vyšších teplotách i dýně a melouny. Venku lze již vysévat vše možné – řepu, mrkev, salát, hrách, špenát, různé bylinky, brokolici, naklíčené brambory, křen, předpěstované saláty, … V dubnu je také vhodné zakládat nové travní plochy a je vhodné dovysázet všechny potřebné dřeviny.
Květen

Lze vysévat okurky nakládačky, okurky salátovky (polní), cukety, bazalku. Pokud již odzvoní mrazíkům, můžeme vysít kukuřici, lilky, rajčata, papriky a fazole. Znovu můžeme sázet mrkev, cibuli, červenou řepu a saláty. Lze hřížit bylinky. Na stinná místa můžeme dát mátu a vysévat je možné i lichořeřišnici.

Červen

Sázíme například růž. kapustu, rané kedlubny, fazole, ředkve, saláty, mrkve. Řízkujeme okrasné keře. Skleníky nezapomínáme větrat i v noci.

Červenec

V červenci vyséváme zelí (čínské i pekingské), špenát, mrkev s kratším kořenem. Lze sázet nové sazenice jahodníku, množit túje, tisy a cypříše.

Srpen

Vysévat lze salát polníček, špenát. Ředkve, ozimou cibuli, kapustu, černý kořen (sklizeň další rok). Ve skleníku lze vysévat čínské zelí, listový salát (řezaný), fenykl, čekanku, atp. Lze množit okrasné jehličnany.

Kalendář zahrádkáře - kalendar365.cz

Září

Pro letošní sklizeň ještě začátkem měsíce sázíme ředkvičky a salát. Pro časně jarní sklizeň špenát či listovou petržel. Obojí je vhodné již spíše v pařeništi, skleníku nebo pod netkanou textilií, tam lze vysét ještě navíc třeba jarní cibulku.

Říjen

Ve skleníkách a pařeništích lze ještě vysévat třeba řezaný listový salát, zimní hlávkový salát, polníček, mrkev, ředkvičky či špenát. Z venku je vhodné vzít trsy bylinek a nechat je přezimovat v květináčích. Koncem října lze na slunné místo sázet česnek. Než přijdou mrazíky, je možné ještě vysazovat ovocné keře a stromy (ořechy, broskvoně, meruňky). V říjnu je možné založení vinice.

Listopad

V listopadu můžeme vysét rannou karotku, petržel (kořenovou i naťovou), ředkvičky, cibule, salát, česnek (zimní odrůdy). Ideální je použití bílé netkané textilie.
Prosinec

Venku na záhonech toho už koncem roku moc nevymyslíme a ve skleníkách je dobré obdělat půdu a navést případně kompost případně ošetřit zeminu dusíkatým vápnem.

Zahradnický kalendář – co kdy sázet?
4.6 (92%) 5 hlasů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *