MDŽ – Mezinárodní den žen

Tento svátek vznikl již v roce 1908 k výročí stávky newyorských švadlen a založila ho OSN (Organizace spojených národů). Jedná se o mezinárodně uznávaný svátek, který se již tradičně slaví každý rok vždy 8. března. Snad každý ho dnes zná podle jednoduché zkratky MDŽ.

Z historie do současnosti

Na počátku byly tradiční zimní demonstrace žen, které probíhaly o nedělích v USA díky Socialistické straně USA a jedno z nejznámějších shromáždění za práva žen (volební) se konalo v New Yorku 8. března 1908. Poprvé se tento svátek žen slavil 28. února 1909, kdy jej vyhlásila Americká socialistická strana. O pořádání mezinárodního svátku se zasloužila v Kodani na první mezinárodní ženské konferenci Druhé internacionály (1910) německá socialistka Klára Zetkinová. V tuto dobu však ještě nebylo stanoveno pevné datum konání tohoto svátku.

První oslavy v Německu, Rakousku-Uhersku, USA, Dánsku a Švýcarsku byly od roku 1911 zaměřené především na volební práva žen a až od roku 1975 byl svátek chápán spíše jako mezinárodní den solidarity žen za jejich rovnoprávnost, spravedlnost, mír a také rozvoj. Pevné datum, tedy 8. března, bylo ustáleno až po 1. světové válce. A to především díky vlivu velké Petrohradské revoluce v roce 1917, která byla jen chvilku před únorovou revolucí a která se konala poslední únorovou neděli dle juliánského kalendáře – tento datum totiž odpovídá 8. březnu dle gregoriánského kalendáře. Další rozšíření tohoto svátku již bylo poměrně rychlé a po menším útlumu posledních let se dá říci, že MDŽ se opět dostává větší a větší slávy, nehledě na to, že mladší generace často již ani historii tohoto svátku neznají, ale rádi tento svátek na počest všech žen slaví.

MDŽ - Mezinárodní den žen - kalendar365.cz

Jak slavit MDŽ?

Na to univerzální “recept” samozřejmě neexistuje, každý tento svátek slaví po svém a pro každého je jeho význam různý. Pánové určitě nic nezkazí květinou nebo drobným dárečkem, ať už pro své ženy, kolegyně v práce, maminky, babičky nebo jakékoliv jiné ženy, kterým chtějí udělat v tento den radost.

A jak slavíte Mezinárodní den žen vy? Budeme rádi, když se o tom pochlubíte třeba v diskusi pod tímto článkem.

MDŽ – Mezinárodní den žen
4.5 (90%) 2 hlasů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *