Začal letní čas – možná bude změna času brzy zrušena
V noci na neděli 29. 3. 2020 začal letní čas. Hodinky jsme si posunuli z 2:00 hod. na 3:00 hod. a změna času se tak projevila tím že jsme si zkrátili noc.
Pravidelná změna času platí v současné době ve většině evropských zemí a státech Severní Ameriky. Odborníci a psychologové však často zastávají názoru, že zavedené střídání času příliš neprospívá lidské psychice, zdraví a obecné výkonnosti. Dokonce dle některých má účinky spíše negativní – dle odborníků vede například k větší nehodovosti na cestách, často způsobenou únavou. Jeho původní účel – tedy úspora energií se navíc podle nich míjí účinkem. Poslanci EU dokonce již loni odhlasovali možné zrušení střídání letního a standardního (zimního) času v celé Evropě.
Proč tedy vůbec letní a standardní čas máme? Hlavní avšak historickou myšlenkou bylo prodloužení aktivního dne, ke kterému změna času vedla. Tak, aby se nemuselo tolik používat umělé osvětlení a ušetřila se tím elektrická energie. Dle energetiků to však již dávno neplatí a změnou časů se energie zřejmě nešetří již vůbec.
Končí změna času?
Zatím vše nasvědčuje tomu, že ano. Plán na zrušení střídání časů byl již schválen EU v březnu 2019 a dle výzkumů (STEM/MARK) až 70% občanů ČR se zrušením souhlasí. Dle dosavadního plánu by ke zrušení mělo dojít v roce 2021, avšak samotné zrušení bude dle EU v režii každé jednotlivé země s ohledem na udržení jednoty a nenarušení trhu. O konkrétním postupu a stanovisku mají členské země informovat EU do dubna 2020, avšak zatím není jisté, zda současná krize s nákazou koronavirem COVID-19 stanovené termíny neposune.