Znamení zvěrokruhu

Málokdo možná ví, že zvěrokruh (někdy nazývaný též jako zodiak nebo zvířetník) je vlastně myšlený pás nebeské sféry, který se táhne podél ekliptiky. Pohledem ze Země se v tomto pásu vyskytují všechny známé planety Sluneční soustavy. Zvířetník byl astrology rozdělen na 12 stejných částí (obdélníků) po 30° a dalo se jim název zvířetníková znamení neboli znamení zvěrokruhu (Kozoroh, Vodnář, Ryby, Beran, Býk, Blíženci, Rak, Lev, Panna, Váhy, Štír a Střelec).

Znamení zvěrokruhu - kalendar365.cz

Jednotlivá znamení jsou pojmenována dle zvířetníkových souhvězdí. Každé znamení zvěrokruhu odpovídá konkrétnímu datu a času a je odvozeno od polohy Slunce na Zvěrokruhu. Je však třeba brát v potaz, že například vlivem přestupného roku může Slunce vstoupit do některého z uváděných znamení o den dříve nebo naopak později. Pokud jste se narodili na rozmezí dvou znamení, nelze vaši příslušnost k jednotlivým zde uváděným znamením brát 100% vážně.

Kozoroh

22.12. – 20.1.Kozoroh - kalendar365.cz

Kozoroh (lat. Capricorn) je desáté znamení zvěrokruhu a jeho původ je připisován souhvězdí Kozoroha. Čistě z astrologického hlediska je toto znamení považováno za negativní, introvertní a je považováno za zemské znamení. Kozoroh je ovládán planetou Saturn. Slunce je v konstelaci Kozoroha přibližně od 22. prosince do 20. ledna (v západní astrologii).

Vodnář

21.1. –  20.2.Vodnář - kalendar365.cz

Vodnář (lat. Aquarius) je v pořadí jedenácté znamení zvěrokruhu a jeho původ je připisován samozřejmě souhvězdí Vodnáře. Čistě z astrologického hlediska je toto znamení považováno za pozitivní, extrovertní a dále je považováno za znamení větrné, je jedno ze čtyř pevných znamení. Vodnář je tradičně ovládán planetou Saturn, ale od objevení planety Uran je právě ten používán za vládce tohoto znamení. Slunce je v konstelaci Vodnáře přibližně od 21. ledna do 20. února (v západní astrologii).

Ryby

21.2. – 20.3.Ryby - kalendar365.cz

Ryby (lat. Pisces) jsou posledním znamením zvěrokruhu a jeho původ je spojován se souhvězdím Ryb. Z astrologického hlediska je toto znamení považováno za znamení vodní (nejvíce vodnaté znamení) a je zároveň jedno ze čtyř nejproměnlivějších znamení – touha po pohybu, neklid, neustálá snaha přizpůsobit se. Ryby jsou ovládány planetou Jupiter i Neptun. Slunce je v konstelaci Ryb zhruba od 21. února do 20. března (v západní astrologii).

Beran

21.3. – 20.4.Beran - kalendar365.cz

Beran (lat. Aries) je prvním znamením zvěrokruhu a jeho původ je samozřejmě spojován se souhvězdím Berana. Čistě z astrologického hlediska je toto znamení považováno za pozitivní, extrovertní a dále je považováno za znamení ohnivé. Beran je odjakživa ovládán planetou Mars. Slunce je v konstelaci Berana přibližně od 21. března do 20. dubna (v západní astrologii).

Býk

21.4. – 21.5.Býk - kalendar365.cz

Býk (lat. Taurus) je druhé znamení zvěrokruhu a jeho původ je pojen se  souhvězdím Býka. Čistě z astrologického hlediska je toto znamení považováno za negativní, introvertní a je považováno za zemské znamení. Kozoroh je ovládán planetou Venuše. Slunce je v konstelaci Býka přibližně od 21. dubna do 21. května (v západní astrologii).

Blíženci

22.5. – 21.6.Blíženci - kalendar365.cz

Blíženci (lat. Gemini) je v pořadí třetí znamení zvěrokruhu a jeho původem je souhvězdí Blíženců. Čistě z astrologického hlediska je toto znamení považováno za pozitivní, extrovertní a jedná se o znamení větrné. Blíženci jsou ovládáni planetou Merkur. Slunce je v konstelaci Blíženců zhruba od 22. května do 21. června (v západní astrologii).

Rak

22.6. – 22.7.Rak - kalendar365.cz

Rak (lat. Cancer) je čtvrté znamení zvěrokruhu a jeho původ spočívá v souhvězdí Raka. Z astrologického hlediska je toto znamení považováno za negativní, introvertní a jednoznačně je považováno za vodní znamení. Rak je tradičně ovládán Měsícem. Slunce je v konstelaci Raka přibližně od 22. června do 22. července (v západní astrologii).

Lev

23.7. – 22.8.Lev - kalendar365.cz

Lev (lat. Leo) je páté znamení zvěrokruhu a jeho původ je připisován souhvězdí Lva. Čistě z astrologického hlediska je toto znamení považováno za pozitivní, extrovertní a jedná se o ohnivé znamení. Lev je odjakživa ovládán Sluncem. Slunce je v konstelaci Lva přibližně od 23. července do 22. srpna (v západní astrologii).

Panna

23.8. – 22.9.Panna - kalendar365.cz

Panna (lat. Virgo) je šesté znamení zvěrokruhu a jeho původ je spojen se souhvězdím Panny. Znamení Panny je odjakživa ovládané planetou Merkur. Slunce je v konstelaci Panny cca od 23. srpna do 22. září, to jest v době podzimní rovnodennosti (v západní astrologii).

Váhy

23.9. – 23.10.Váhy - kalendar365.cz

Váhy (lat. Libra) je sedmé znamení zvěrokruhu a jeho původ je slučován se souhvězdím Vah. Čistě z astrologického hlediska je toto znamení považováno za pozitivní, extrovertní a dále je považováno za větrné znamení. Váhy jsou, stejně jako znamení Býk, ovládány planetou Venuše. Slunce je v konstelaci Vah přibližně od 23. září do 23. října (v západní astrologii).

Štír

24.10. – 22.11.Štír - kalendar365.cz

Štír (lat. Scorpio) je osmé znamení zvěrokruhu a jeho původ je pevně spjat se souhvězdím Štíra. Čistě z astrologického hlediska je toto znamení považováno za negativní, introvertní a dále se jedná o vodní znamení. Štír byl ovládán planetou Mars, ale od doby svého objevení je jako vládnoucí planeta označována Pluto. Šipka na spodku symbolu Štíra představuje jeho jedovatý ocas. Slunce je v konstelaci Štíra přibližně od 24. října do 22. listopadu (v západní astrologii).

Střelec

23.11. – 21.12.Střelec - kalendar365.cz

Střelec (lat. Sagittarius) je deváté znamení zvěrokruhu a jeho původ je samozřejmě připisován souhvězdí Střelce. Čistě z astrologického hlediska je toto znamení považováno za pozitivní, extrovertní a dále je považováno za ohnivé znamení. Střelec je ovládán planetou Jupiter. Slunce je v konstelaci Střelce zhruba od 23. listopadu do 21. prosince (v západní astrologii).

Rychlá registrace a za chvilku už peníze na kontě...

Znamení zvěrokruhu
4.5 (90.53%) 19 hlasů

2 komentáře: „Znamení zvěrokruhu

 • 3. 9. 2021 (14:56)
  Permalink

  U býka máte nejspíš chybu v textu (kozoroh)

  Reagovat
  • 3. 9. 2021 (15:50)
   Permalink

   Máte samozřejmě pravdu, opraveno. Děkujeme 🙂

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *