Elektronická dálniční známka od roku 2021

Čekáme na to již pěkných pár let a neskutečné se opravdu stává skutečností. Od roku 2021 platí v ČR elektronická dálniční známka! Doba, kdy jsme si na svůj vůz museli vylepit papírovou samolepku je provždy pasé a definitivně končí v roce 2020. Přidáváme se tak k dalším zemím, kde se dálniční známky platí pomocí internetu nebo mobilní aplikace. Konečně nám tak mj. odpadne každoroční povinnost odstraňovat z čelního skla vozidla samolepku.

Senát v srpnu 2019 konečně schválil změnu zákona o pozemních komunikacích a po podpisu prezidenta Miloše Zemana již nic zavedení elektronické dálniční známky v ČR nebrání.

Změní se cena dálniční známky?

Ne. Zákon, který byl přijat, nijak cenu dálniční známky z dosavadních 1500 Kč (roční) nemění. Použitý systém má navíc do budoucna umožnit i tzv. krajské dálniční známky, které by mnohým řidičům mohly nějakou tu korunu ušetřit. Desetidenní zůstává stále za 310 Kč a měsíční za 440 Kč.

Jak funguje elektronická dálniční známka v ČR?

Veškeré platby probíhají elektronicky – po internetu nebo pomocí mobilní aplikace, případně asistovaně na vybraných prodejních místech. Vše je vázáno na konkrétní registrační značku vozidla (RZ / SPZ). Platby spravuje informační systém Státního fondu dopravní infrastruktury ČR. Policejní kamery a již stávající mýtné brány budou kontrolovat platnost časového poplatku u všech vozidel. Dálniční poplatek lze v ČR platit od roku 2021 jen a pouze pomocí elektronické dálniční známky. To například neplatí v Rakousku, kde si řidiči stále mohou vybrat mezi klasickým nalepovacím kupónem a EDZ.

Platnost elektronické dálniční známky

I nadále řidičům zůstává volba mezi desetidenní, měsíční a roční dálniční známkou. Ta roční nově platí pouze rok (nalepovací známky platily od 1.12. předcházejícího roku do 31.1. následujícího roku). Na druhou stranu, u EDZ není pevné datum počátku a konce platnosti, takže platí 1 rok od koupě. Jelikož bude známka vázána na registrační značku, tak při prodeji vozidla získá nový majitel i dálniční známku (pokud byla předchozím majitelem zakoupena).

Kdo nemusí platit elektronickou dálniční známku?

Nově jsou osvobozena všechna vozidla s pohonem na elektrickou energii, vodík nebo v kombinaci s jiným palivem (avšak s hodnotou CO2 do 50 g/km).

Pozn.: dále, tak jako dříve jsou od poplatku osvobozena vozidla Vězeňské služby, sanitní vozy, PČR, ozbrojených sil vč. vojenské policie, Celní správy, hasičů, obecní policie, vozy dalších složek IZS, vozidla použitá při provádění záchranných a likvidačních prací a při ochraně obyvatelstva, vozy Správy státních hmotných rezerv při přepravě materiálu státních hmotných rezerv či humanitární pomoci státu, vozidla přepravující držitele průkazů ZTP a ZTP/P (pokud je držitelem průkazu postižený nebo jemu blízká osoba, neplatí pro osoby postižené hluchotou nebo domov pro osoby se zdravotním postižením + daná osoba musí být přítomna ve vozidle), přepravující nezaopatřené děti léčené pro zhoubný nádor nebo leukemii, vozidla členů diplomatické mise a vozidla správce zpoplatněné komunikace.

Oficiální informace ministerstva dopravy ČR

Originální promo text přímo z mdcr.cz

Elektronická dálniční známka 2021 - mdcr.cz
MDCR – oficiální promo text k elektronické dálniční známce 2021
Elektronická dálniční známka od roku 2021
4.9 (97.5%) 8 hlasů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *