Dálniční známka ČR 2018 – cena, platnost, vzhled

Dálniční známky 2019 ČR

Dávno avizovaný a plánovaný konec klasických na sklo nalepovacích dálničních známek se ani v roce 2018 nekoná a podle posledních informací se zdá, že jim ani v roce 2019 ještě neodzvoní. No to si budeme muset počkat, vývoj pro vás budeme určitě sledovat a včas vás budeme informovat. Ještě před tím, než začneme za dálnice platit pomocí elektronických výběrů mýta (tak jako třeba v Maďarsku) nebo si koupíme elektronickou dálniční známku na dálku přes internet jako na Slovensku, bude nutné si na sklo vozidla do 3,5t lepit stále papírové nalepovací dálniční známky. Kolik budou stát, jak budou vypadat a od kdy do kdy budou platit?

Dálniční známka 2018 a její cena

Ceny dálničních známek v roce 2018 zůstávají opět stejné jako v předchozích letech. Roční dálniční známka tedy vyjde na rovných 1.500,-Kč, měsíční pak na 440,-Kč a za desetidenní kupón (oblíbený převážně u svátečních řidičů a cizinců) zaplatíte 310,-Kč. Pro vozidla nad 3,5 tuny dálniční známku zakoupit nepůjde ani v roce 2018, protože je v tomto případě nutné platit klasické mýtné.

Motocykly, tedy jednostopá vozidla budou i v roce 2018 jezdit po našich dálnicích bez poplatku. Stejně tak není nutné mít vylepenou na svém voze žádnou dálniční známku tehdy, pokud vozem cestuje osoba vlastnící průkaz ZTP nebo ZTP/P – to ovšem platí opravdu jen a pouze tehdy, kdy ve voze skutečně tato osoba zrovna cestuje. Není-li tomu tak, vystavuje se řidič takového vozidla postihu.

Vzhled dálničních známek

Již v roce 2016 se design dálničních známek podstatně změnil a kvůli snadnější kontrole a rozlišení bude mít opět každý typ známky (roční, měsíční, desetidenní) jinou barvu a tvar. Vzhled roční (R), měsíční (M) a desetidenní (D) dálniční známky je zobrazen níže.

Dálniční známky 2018

Doba platnosti dálničních známek

Platnost roční dálniční známky 2018 začíná dne 1.12.2017 a končí dne 31.1.2019. (pozn.: roční kupóny zakoupené pro rok 2017 lze používat až do 31.1.2018)

Kdy a kde je možné dálniční známku koupit?

Dálniční známky v ČR jsou obvykle dostupné nejpozději 1. prosince, tedy první den jejich platnosti. K zakoupení jsou na většině čerpacích stanic, na poštách, ve vybraných trafikách či jiných obchodech označených logem prodeje dálničních kupónů.

Nejlevnější povinné ručení

Dálniční známka ČR 2018 – cena, platnost, vzhled
5 (100%) 1 hlasů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *