Velikonoce 2018
V roce 2018 přichází Velikonoční pondělí na 2. dubna. Jedná se o státní svátek, takže většina z nás nebude muset na Velikonoce 2018 do práce. Již třetím rokem navíc oslavíme dnem volna i Velký pátek, a to již 30. března 2018 (podrobnosti níže).
Velikonoce
Velikonoce 2018 dle etnologie navazují na tradici původně pohanského svátku jara. Nyní jsou v České republice Velikonoce nejvýznamnější křesťanský svátek, který je oslavou zmrtvýchvstání Ježíše Krista. K tomu podle křesťanské víry došlo třetího dne po jeho ukřižování. Kristovo ukřižování se událo někdy kolem roku 30 či 33 v blízkosti významného židovského svátku pesach, který je památkou vysvobození Izraelitů Mojžíšem z egyptského otroctví. Tak jako Letnice jsou tedy původem svátkem židovským a do roku 325 se slavily ve stejný den jako svátek židovský.
U Slovanů a Germánů splynuly jejich lidové oslavy s pohanskými slavnostmi jara, jimiž bylo oslavováno procitnutí přírody ze zimního spánku, čímž do jejích lidových oslav přešly v germánském a slovanském prostoru mnohé původem pohanské zvyky.
Velký pátek v ČR – od roku 2016 se stal státním svátkem
Do padesátých let 20. století byl Velký pátek (připomínající ukřižování Ježíše Krista) slaven u nás jako státní svátek. O obnovení Velkého pátku jako státního svátku se začalo opět jednat až v roce 2015, kdy 2. dubna 2015 podpořil návrh KDU-ČSL na obnovení Velkého pátku tehdejší premiér Bohuslav Sobotka.
Dne 21. října 2015 návrh zákona schválila Poslanecká sněmovna a 2. prosince 2015 tato novela zákona o státních svátcích, o ostatních svátcích, o významných dnech a o dnech pracovního klidu (č. 245/2000 Sb.) těsně prošla v Senátu. Příslušný zákon nakonec podepsal i prezident Miloš Zeman dne 11.12.2015. Od roku 2016 má ČR nový státní svátek a v praxi to znamená, že se každý rok v březnu nebo dubnu dočkáme jednoho “prodlouženého” (4 denního) víkendu.
Zdroj: wikipedia
Velikonoční symboly
- beránek
- kříž (symbol)
- kočičky
- křen
- mléko s medem
- pomlázka
- velikonoční oheň a svíce
- vajíčko
- zajíček