Velikonoce 2018

V roce 2018 přichází Velikonoční pondělí na 2. dubna. Jedná se o státní svátek, takže většina z nás nebude muset na Velikonoce 2018 do práce. Již třetím rokem navíc oslavíme dnem volna i Velký pátek, a to již 30. března 2018 (podrobnosti níže).

Velikonoce

Velikonoce 2018

Velikonoce 2018 dle etnologie navazují na tradici původně pohanského svátku jara. Nyní jsou v České republice Velikonoce nejvýznamnější křesťanský svátek, který je oslavou zmrtvýchvstání Ježíše Krista. K tomu podle křesťanské víry došlo třetího dne po jeho ukřižování. Kristovo ukřižování se událo někdy kolem roku 30 či 33 v blízkosti významného židovského svátku pesach, který je památkou vysvobození Izraelitů Mojžíšem z egyptského otroctví. Tak jako Letnice jsou tedy původem svátkem židovským a do roku 325 se slavily ve stejný den jako svátek židovský.

U Slovanů a Germánů splynuly jejich lidové oslavy s pohanskými slavnostmi jara, jimiž bylo oslavováno procitnutí přírody ze zimního spánku, čímž do jejích lidových oslav přešly v germánském a slovanském prostoru mnohé původem pohanské zvyky.

Velký pátek v ČR – od roku 2016 se stal státním svátkem

Do padesátých let 20. století byl Velký pátek (připomínající ukřižování Ježíše Krista) slaven u nás jako státní svátek. O obnovení Velkého pátku jako státního svátku se začalo opět jednat až v roce 2015, kdy 2. dubna 2015 podpořil návrh KDU-ČSL na obnovení Velkého pátku tehdejší premiér Bohuslav Sobotka.

Dne 21. října 2015 návrh zákona schválila Poslanecká sněmovna a 2. prosince 2015 tato novela zákona o státních svátcích, o ostatních svátcích, o významných dnech a o dnech pracovního klidu (č. 245/2000 Sb.) těsně prošla v Senátu. Příslušný zákon nakonec podepsal i prezident Miloš Zeman dne 11.12.2015. Od roku 2016 má ČR nový státní svátek a v praxi to znamená, že se každý rok v březnu nebo dubnu dočkáme jednoho “prodlouženého” (4 denního) víkendu.

Zdroj: wikipedia

Velikonoce 2018

Velikonoční symboly

  • beránek
  • kříž (symbol)
  • kočičky
  • křen
  • mléko s medem
  • pomlázka
  • velikonoční oheň a svíce
  • vajíčko
  • zajíček
Velikonoce 2018
Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *