Dálniční známka ČR 2020 – cena, platnost, vzhled

Mnozí z nás již očekávali, že dálniční známka v roce 2020 bude již elektronická, kterou budeme hradit pomocí internetu či mobilu, ale ještě se toho nyní nedočkáme. Elektronické dálniční známky přijdou do ČR totiž až v roce 2021 a to je již konečně jisté.

Ještě tedy naposled v roce 2020, budeme na skla vozidel do 3,5t lepit klasické nalepovací dálniční známky – kupóny. Ty budou sice opět trochu jiné, než v předchozím roce, aby byla kontrola Policie ČR jednodušší, ale stále budou papírové, stále si je budeme muset zakoupit a správně vylepit. Kolik tedy budou stát, jak budou vypadat a od kdy do kdy budou v platnosti?

Dálniční známka 2020 a její ceny

Platné ceny dálničních kupónů ve všech tří kategoriích i v roce 2020 zůstávají na zcela stejné úrovni jako v roce 2019 i v předchozích letech. Roční dálniční známka tak stojí 1.500,-Kč, měsíční 440,-Kč. Za za desetidenní známku (která je oblíbená hlavně u svátečních řidičů a návštěvníků z jiných krajin) zaplatíte 310,-Kč. Pro vozidla nad 3,5 tuny dálniční známku zakoupit nelze ani v roce 2020, jelikož je v tomto případě nutné platit klasické mýtné.

Všechny motocykly, tedy jednostopá vozidla budou i v roce 2020 jezdit po dálnicích v ČR opět bez poplatku. Stejně tak nebude nutné mít na svém voze žádnou dálniční známku, pokud vozem cestuje osoba vlastnící průkaz ZTP nebo ZTP/P. To však platí opravdu jen a pouze tehdy, pokud ve voze skutečně reálně tato osoba v daný moment cestuje. Není-li tomu tak (daná osoba v konkrétním voze zrovna necestuje), vystavuje se řidič takového vozidla postihu.
Podoba dálničních známek

Již od roku 2016 se design dálničních známek podstatně změnil. Kvůli snadnější kontrole PČR a jednoduchému rozlišení bude mít i v tomto roce každá varianta dálniční známky (roční, měsíční i desetidenní) jinou barvu i tvar. Vzhled desetidenní (D), měsíční (M) a roční (R) dálniční známky je zobrazen níže.

Dálniční známka v roce 2020 - vzhled
Dálniční známka v roce 2020 – vzhled

Doba platnosti dálničních známek

Platnost roční dálniční známky 2020 začíná dne 1.12.2019 a končí dne 31.1.2021. (pozn.: roční kupóny zakoupené pro rok 2019 lze tedy používat až do 31.1.2020)

Kdy a kde je možné dálniční známku koupit?

Dálniční známky v ČR jsou obvykle dostupné nejpozději 1. prosince, tedy v první den jejich platnosti. K zakoupení jsou jako vždy na většině čerpacích stanic, na poštách, ve vybraných trafikách či jiných obchodech označených logem prodeje dálničních známek.

Nejlevnější povinné ručení

Dálniční známka ČR 2020 – cena, platnost, vzhled
4.7 (93.33%) 3 hlasů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *