Pálení čarodějnic

Tato tradice je hodně starým lidovým zvykem nejen v Česku, ale také například v Německu, Skotsku, Polsku, na Slovensku a v několika dalších zemích. Tímto lidovým svátkem slavíme v noci z 30. dubna na 1. května příchod jara. Tento den je známý také jako “Noc čarodějnic” nebo Filipojakubská noc, případně ještě Valpuržina noc nebo Beltine.

Pálení čarodějnic - tradice - kalendar365.cz

Kdy pálíme čarodějnice a jak to probíhá?

Noc, kterou často známe jako prosté “čarodky“, slavíme každý rok večer v den, kdy se duben láme v květen, tedy z 30.4. na 1.5. Je přitom jedno, zda se jedná o víkend nebo o pracovní den, oslavu si můžeme užít vždy stejně, jelikož 1.5. je dnem státního svátku a většina z nás tak nemusí do práce.

Při samotné oslavě nesmí nikdy chybět velký oheň, při kterém se většinou opékají tradiční špekáčky a podobné pochutiny. Při zapalování ohně se obvykle nejprve postaví hranice, na kterou se symbolicky připevní vycpaná, či jinak ztvárněná čarodějnice.

Zajímavost: mimo lidové zvyky se tento den označuje také jako největší Satanský svátek.

Zajímavost – pálení čarodějnic je vidět i z vesmíru

Velké množství zapálených čarodějnických vater je dokonce viditelné i na satelitních snímcích amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru pořízených z výšky 850 kilometrů. Níže na ukázku radarový snímek z roku 2019, kde jsou zapálené ohně vidět jako fialové tečky (zdroj: ČT24, NOAA, ČHMU).

Pálení čarodějnic
4 (80%) 4 hlasů

2 komentáře: „Pálení čarodějnic

  • 22. 4. 2019 (20:19)
    Permalink

    “….se slaví obvykle mnohem bujařeji, nežli v případě, kdy musíme další den do práce.” -následující den je vždycky 1.květen takže svátek do práce se nechodí…

    Reagovat
    • 25. 9. 2019 (20:21)
      Permalink

      Děkujeme, chybka opravena, máte samozřejmě pravdu 🙂

      Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *