Valentýn – svátek lásky

Valentýn (“Den svatého Valentýna”) je známým svátkem všech zamilovaných, který se každoročně slaví 14.února. Svátek se především z anglosaských zemí hojně a rychle rozšířil i do zbytku světa, nejen napříč Evropou. Původ tohoto svátku však sahá až do starověkého Říma. Byl totiž pravděpodobně odvozen od svátku Lupercalia. Kromě oblíbenosti tohoto dne se masivnímu rozšíření tohoto svátku dostalo z velké zásluhy díky enormnímu komerčnímu zájmu, který je podobně jako u Halloweenu velmi patrný.

Pálení čarodějnic - tradice - kalendar365.cz

Valentýnské zvyky

Zvyky, které se vážou ke dni všech zamilovaných je nespočet. Obvykle záleží na fantazii a touhách jednotlivých párů, které Valentýna slaví. Kromě tradičních květin, dárečků, dortíků a přáníček, které si zamilovaní dávají jsou zde i zvyky méně známé, alespoň u nás. Například zamykání zámečků lásky na veřejných místech ve velkých městech. Obvykle se jedná o zábradlí na mostech nebo určitá místa v parcích nebo jiných vyhrazených místech. Chcete-li i vy umístit nějaký ten láskyplný zámeček, který vaší lásku sváže na dlouhá léta, stačí vyrazit do metropolí typu Londýn nebo Amsterdam, kde podobných míst najdete hned několik.

Valentýnská SMS

Tradice nebo komerce?

Jak už to tak bývá, zajímavých událostí i tradicí se obvykle chytnou obchodníci, kteří se snaží na daném něco vydělat. Valentýn není výjimkou, ba dokonce Valentýn je z obchodního hlediska považován poměrně vysoko co do oblíbenosti u obchodníků a s trochou nadsázky ho lze považovat jako velmi komerční svátek. Na druhou stranu pro mnohé znás je to stále prostě den, kdy si rádi připomeneme vzájemnou lásku a zmíněným faktem se nenecháme odradit.

Zajímavost

Co si o Valentýnu myslí zpěvačka Barbora Poláková? Vtipně to shrnula například ve své písni s názvem “Kráva“, podívejte se zde (YouTube) 🙂

Valentýn – svátek lásky
Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *